środa, 27 czerwca 2018

Wiedza przekazywana na naszych kursach maturalnych w Krakowie - Geografia cz.5 - Ukształtowanie lądów

Podstawa programowa z geografii obejmuje różnorodne zagadnienia, które będziesz musiał znać przystępując do efektywnego napisania matury. Oto jedno z nich :

Nowe wyspy
W Arktyce w wyniku globalnego ocieplenia ubywa lodu. W związku z tym od połowy XX powstały tam aż 34 nowe wyspy o powierzchni większej niż 0,5 km2. Pokazali to polscy naukowcy analizując duńskie, norweskie, amerykańskie i kanadyjskie mapy i zdjęcia satelitarne wykonywane od 1972 r.
Okazało się, że najwięcej nowych wysp pojawiło się wokół Grenlandii: 22 przy jej zachodnich wybrzeżach, a 5 przy wschodnich. Wokół Ziemi Franciszka Józefa i Nowej Ziemi pojawiły się
po 3 wyspy, a jedna wyspa powstała w archipelagu Svalbard. Naukowcy z UJ w ramach swoich badań odbyli też dwie wyprawy na południowy półwysep Spitsbergenu – Sørkappland, czyli Ziemię Południowego Przylądka. „Ten półwysep jest połączony ze Spitsbergenem olbrzymimi lodowcami.
Jeśli te lodowce będą dalej topniały, to Sørkappland w ciągu kilkudziesięciu lat stanie się jedną z największych nowych wysp w Arktyce – będzie liczyć aż ponad 1000 km2” – mówi prof. Ziaja. Badacze śledzą, jak kurczą się dwa lodowce, a wydłużają się dwa fiordy, które ustanowią jedną cieśninę. Naukowiec tłumaczy, że jeśli doszłoby do oziębienia klimatu, lodowce się odbudują i nowe wyspy znów połączą się z lądem. Teraz jednak nigdzie w Arktyce do takiej sytuacji nie dochodzi.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Ambio”.

Źródło : Geografia w Szkole, Przegląd wydarzeń – wybór i opracowanie Jan Kądziołka

Takie i inne zagadnienia opanujesz na naszych kursach maturalnych w EduProfit w Krakowie:

Więcej na:

http://kursy-maturalne.eduprofit.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz