wtorek, 15 stycznia 2019

Wiedza przekazywana na naszych kursach maturalnych w Krakowie w Eduprofit - Geografia - Ekosystemy 2

Podstawa programowa z geografii obejmuje różnorodne zagadnienia, które będziesz musiał znać przystępując do efektywnego napisania matury. Oto jedno z nich :

"JAK ZAPOBIEC ATAKOWI? Zamknąć przeciwnika w jednym pomieszczeniu z wężem lub wypuścić całą walizkę gadów na załogę samolotu? Według herpetologa Marka 0’Shea nie przyniesie to raczej spodziewanych efektów. - Węże to bardzo niesolidni zabójcy. Kto chce je wykorzystać jako narzędzie zbrodni, musi wykazać się sporę cierpliwością, gdyż gady te zwykle wolą zaszyć się w jakimś ciemnym kącie. Nawet gdyby doszło do ataku, nie jest on jednoznaczny z wyrokiem śmierci, bo nie każde ukąszenie jadowitego węża jest związane z wprowadzeniem toksyny. Kobra, z którą musi się zmierzyć Indiana Jones w Poszukiwaczach zaginionej arki, woli wręcz uderzać głową zamiast kąsać. Najlepszą ochroną jest zachowanie czujności, solidne buty i unikanie ciemnych
zakątków. - Węże są szczęśliwe, gdy schodzi im się z drogi. Same z siebie nie będą szukać kontaktu- mówi 0’Shea. Straszenie tych zwierząt ogniem, czego próbuje grany przez Harrisona Forda archeolog, to jednak nie najlepszy pomysł: - Węże są zimnokrwiste, więc ciepło prawdopodobnie działałoby na nie wręcz zachęcająco -zaznacza herpetolog.

JAK PRZETRWAĆ? Wysysanie jadu z rany to mit, który w rzeczywistości nie działa. Inny błąd polega na mocnym podwiązywaniu pokąsanych kończyn, co w najgorszym razie może prowadzić do martwicy. Ekspert radzi, by ograniczyć ruchy do absolutnego minimum. - To spowalnia rozprzestrzenianie się toksyny w organizmie. Jeżeli jest taka możliwość,
można zabandażować kończynę, zaczynając od miejsca ukąszenia ku górze. Bandaż powinien być założony ciasno, aby zahamować krążenie limfy, ale nie zbyt mocno, aby umożliwić krążenie krwi. Rękę lub nogę najlepiej unieruchomić za pomocą kawałka drewna. Inhalator z salbutamolem pomoże, jeśli dojdzie do zablokowania dróg oddechowych lub gdy panika wywoła duszności. Większość jadów jest zabójcza dopiero po kilku godzinach, więc osoba ukąszona ma trochę czasu na znalezienie szpitala, w którym lekarze podadzą jej antidotum.

Może się przydać: porządne buty, bandaże, inhalator, opatrunek uciskowy"

Źródło : Świat Wiedzy 01/2019

Takie i inne zagadnienia opanujesz na naszych kursach maturalnych w EduProfit w Krakowie:

Więcej na:

https://kursy-maturalne.eduprofit.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz