środa, 9 stycznia 2019

Wiedza przekazywana na naszych kursach maturalnych w Krakowie w Eduprofit - Geografia - Ekosystemy

Podstawa programowa z geografii obejmuje różnorodne zagadnienia, które będziesz musiał znać przystępując do efektywnego napisania matury. Oto jedno z nich :

"JAK ZAPOBIEC ATAKOWI? Film z Liamem Neesonem pt. Przetrwanie dostąpił wątpliwego zaszczytu: zajmująca się ochroną wilków organizacja International Wolf Center przyznała mu doroczną nagrodę Seat Award za najgorszy wizerunek tego zwierzęcia pokazany w mediach. Uzasadnienie: zachowanie wilków w filmie ma tyle wspólnego z rzeczywistością, co King Kong z prawdziwymi gorylami. Ataki tych drapieżników z rodziny psowatych są tak rzadkie, że w Ameryce Północnej od lat 30. zeszłego wieku udokumentowano zaledwie dwa przypadki śmiertelne.
Dla porównania: krowy zabijają co roku 20 ludzi. Człowiek przez setki lat polował na wilki - zwykle dają one drapaka, zanim zdołamy je w ogóle zobaczyć. Dlaczego więc cieszą się tak złą sławą? - Większość z nas zna złe wilki z opowieści takich, jak te o Czerwonym Kapturku czy trzech świnkach - wyjaśnia John Murtaugh, koordynator z International Wolf Center. - Pozytywne przedstawienia, na przykład z Księgi dżungli lub legendy o Romulusie i Remusie. słabiej przemawiają do wyobraźni. Murtaugh podaje także praktyczny przykład ze swojej pracy: w należącym do organizacji rezerwacie żyją wilki, którym opiekunowie co tydzień przynoszą karmę. Nawet po latach przyzwyczajania się nie pokazują one żadnych oznak obłaskawienia i ukrywają się, gdy tylko człowiek wkroczy na ich teren."

Źródło : Świat Wiedzy 01/2019


Takie i inne zagadnienia opanujesz na naszych kursach maturalnych w EduProfit w Krakowie:

Więcej na:

https://kursy-maturalne.eduprofit.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz